آخرین مطالب

همکاری صندوق بیمه اجتماعی با طرح ملی تکاپو صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستائیان و عشایر

همکاری صندوق بیمه اجتماعی با طرح ملی تکاپو

  بزرگنمایی:

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی در راستای عمل به اهداف صندوق در توسعه بیمه‌های اجتماعی همواره سعی در برقراری ارتباط و توسعه همکاری با نهادهای ذی ربط و مرتبط با اهداف آن را دارد، گروه کارگزارن فعال در طرح ملی تکاپو یکی از گروه هایی است که میتواند در این راستا به صندوق بیمه اجتماعی کمک کند، زیرا پیوند اشتغال و بیمه پیوند بسیار مناسبی است که میتواند برای بهبود کیفیت زندگی روستاییان بسیار نیز موثر باشد. برقراری ارتباط و بهره مندی از نیروها و خدمات فعالان طرح ملی تکاپو که به منظور توسعه و گسترش اشتغالهای خرد در کشور ایجاد شده است نیز از همین مواردی بود که روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی آن را در راستای اهداف صندوق برقرار نمود. که ثمره آن انعقاد تفاهمنامه رسمی با فعالان این طرح ملی است.

 

 

بیمه روستاییان و عشایر به عنوان یک بیمه اشتغالی به رسمیت شناخته شود

تازیکی مدیر طرح تکاپوی ملی در مراسم انعقاد تفاهمنامه با صندوق بیمه اجتماعی با اشاره به سابقه 6 ساله این نهاد گفت: این طرح مبتنی بر نیروهای انسانی و مردمی است و درآن سعی کردیم تا وابستگی آن به دولت کم باشد. ما بودجه خاصی از طرف دولت نداریم اما توانستیم با مداخلات توسعه‌ای و اتصال نهادهای مختلف به یکدیگر بدون آنکه بخواهیم از منابع دولتی استفاده کنیم و یا تسهیلات خاصی را ارائه دهیم، حدود 16 هزار اشتغال پایدار ایجاد کنیم. این میزان فقط ناشی از طرح‌های مداخلاتی تکاپو، اتصال برخی از بنگاه‌ها به برخی از مناطق، مهارت آموزی و توانمند سازی بوده است.

مدیر طرح ملی تکاپوی ملی تاکید کرد: یکی از سیاست‌های اصلی ما در حوزه روستایی تعیین مدل، چهارچوب و الگو برای اشتغال روستاییان بوده و  این اتفاق رخ داده است و درحال حاضر این مدل یکی از بهترین مدل‌هایی است که توسط بنیاد علوی اجرا می‌شود.

تازیکی ادامه داد: در همکاری با نهادها، سازمان‌ها و بنیادهای مرتبط با روستاییان مثل بنیاد برکت و علوی برای آموزش و تربیت نیروها رابطه و همکاری داریم. همینطور نظارت بر تسهیلات سامانه کارا برعهده تکاپو بود، با ورود به این سامانه مشاهده کردیم که روستاییان از بسیاری از ظرفیتهایی که در حوزه روستا فعال است مانند بیمه‌های اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر غافل بوده و یا اطلاعات جزئی داشتند، بنابراین با کمک منابعی که در صندوق وجود داشت اطلاع رسانی کردیم تا آنها بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: با همکاری چند بنیادی که داریم در تربیت نیروی انسانی و تسهیلگرانی که درحال تربیت در روستاهای مختلف هستند بخشی را به حوزه بیمه نه تنها بیمه اشخاص بلکه بیمه خانه‌ها و تجهیزات و ماشین آلاتی که دارند و پوشش ریسک تخصیص می‌دهیم،  چرا که معتقدیم غفلت در این مورد تبعات جبران ناپذیری می‌تواند داشته باشد. برای مثال ممکن است روستایی را توسعه داده و طرح‌های مختلفی در آن اجرا کنیم و روستای توسعه یافته و توانمندی بسازیم، اما با یک زلزله و یا حوادثی مانند آن موجب تخریب روستا شود و زحمات ما از بین رود. بنابراین برخورداری از این بیمه‌ها و پوشش ریسک‌ها بسیار مهم است. به همین منظور در برنامه‌های مختلف از طریق رسانه‌ها و یا با استفاده از ظرفیتهای صداوسیما سعی در اطلاع رسانی در خصوص بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر داریم زیرا بسیار با ارزش و مهم است.

مدیر طرح تکاپوی ملی با اشاره به مشکلاتی که کارفرمایان با آن مواجه هستند، گفت: نیازمند فرایندهای قانونی هستیم که صندوق نیز پیگیر آن است، چرا که نهادهای مرتبط بیمه روستاییان و عشایر را به عنوان یک بیمه موثر برای کارگاه‌ها و بنگاههای کوچک به رسمیت نمی‌شناسند، این خواسته مردم و فعالان در این بخش‌ها است تا دیگر با محدودیت و مشکل بیمه‌ای برای زیرمجموعه خود روبه‌رو نباشند. در بسیاری از روستاها و بخشهای ما بیمه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر پوشش کافی بیمه‌ای را برای مردم آن مناطق فراهم می‌کند و با توجه به هزینه‌های بالای سایر بیمه ها و باتوجه به سطوح متنوع صندوق با استقبال رو به رو خواهد شد.

وی تاکید کرد: جایگزینی این بیمه و معادل سازی آن با بیمه تامین اجتماعی یکی از اهداف کارفرمایان و بسیار راه گشا بوده و با توجه به آن یک تسهیل بزرگ برای حوزه اشتغال اتفاق خواهد افتاد.

تازیکی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم در تعامل با بنگاها و دستگاههای دیگر بتوانیم وسعت، تعداد و فراگیری برخورداری افراد از بیمه‌ها بسیار بیشتر خواهد بود.

 

 

سالمندی و اشتغال دو مسئله اساسی پیش رو کشور

در ادامه این مراسم علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اشاره به دو مسئله اساسی سالمندی و اشتغال در کشور گفت: مسئله اشتغال به یک دغدغه اصلی در کل دنیا تبدیل شده است. زیرا تکنولوژی اشتغال را با چالش مواجه و سبک آن را تغییر داده است و اشتغال از صنعت به دو سمت خدمات و کارهای نیمه صنعتی و کارهای یدی تبدیل شده است. نسخه‌ای که دنیا برای حل آن پیش گرفته است حرکت به صندوق‌های خرد است که شاید یک راه حل میانه باشد اما نقش اساسی ایفا می‌کند.

وی با اشاره به 16 هزار شغل ایجاد شده توسط طرح ملی تکاپو گفت: توجه کنید که این 16 هزار شغل فقط با آموزش و برقراری ارتباطات صورت گرفته است. با یک مقایسه کوتاه با صنعت پتروشیمی میتوان به اهمیت این موضوع پی برد، در این صنعت باید یک میلیارد دلار هزینه کنیم تا بتوانیم برای 600 نفر شغل ایجاد کنیم. بنابراین معنی 16 هزار در این مقایسه را میتوان بهتر متوجه شد. آن هم بدون صرف هیچ هزینه‌ای و فقط با آموزش، روانسازی سیستم و مانع زدایی که مقام معظم رهبری نیز در سال جاری به آن دستور دادند.

شیرکانی ادامه داد: بنابراین با علم به این موضوع اگر بخواهیم اشتغال ایجاد کنیم باید به سمت صنایع خرد برویم و این صنایع در مناطق روستایی و شهرهای زیر بیست هزار نفر تعریف می‌شود زیرا در این مناطق میتوان قیمت تمام شده را کاهش و به نیروی کار ارزان دست یافت. از طرف دیگر ما در کشور به سمت سالمندی پیش میرویم، بنابراین باید بتوانیم پس انداز خرد را به صورت هدفمند ایجاد کنیم تا بتوانیم آتیه تامین کنیم.

وی با بیان اینکه جز از طریق بیمه‌های اجتماعی نمی‌توانیم این پس انداز خرد را ایجاد کنیم، افزود: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر یک صندوق خرد است ومیتواند در روستاها و شهرهای کوچک درکنار صنایع کوچک قرار گرفته و در تامین آتیه این افراد سهیم باشیم.

به گفته شیرکانی کشور هندوستان که شباهت فرهنگی زیادی به کشور ما دارد با استفاده از صندوقهای خرد توانسته است برای جمعیت بیش از یک میلیاردی و قابل ملاحضه خود پس اندازهای خرد ایجاد کند.

 

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ادامه داد: با این اتفاق فرد درصورتی که عضو صندوق بیمه اجتماعی نیز باشد شغل او به عنوان یک اشتغال موثر شناخته شود، که برای این اتفاق نیاز به تصویب قانونی داریم و این مسئله را درقالب یک پیشنهاد به قانون برنامه و بودجه اعلام کردیم، اما با اتفاقاتی که در بودجه افتاد متاسفانه این پیشنهاد از دستور خارج شد.

وی تشریح کرد: در این بند پشنهاد کردیم که اگر کارگاهی در یک محیط روستایی و یا شهرهای زیر بیست هزار نفر شکل گرفت کارکنان آن درصورت نداشتن بیمه سازمان تامین اجتماعی بتوانند بیمه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر داشته باشند، این مسئله به اشتغال خرد در روستاها، کاهش قیمت تمام شده، اشتغال بیشتر و جذب سرمایه خرد در روستاها کمک می‌کند.

به اعتقاد شیرکانی اشتغال‌های خرد در شهرها شکل نمی‌گیرد و اشتغال تولیدزا که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز هست فقط با اشتغال‌های خرد و به وسیله روستاها شکل خواهد گرفت.

وی با اشاره به کاهش درآمدهای ارزی کشور گفت: چاره‌ای جز توجه به اشتغالهای خرد نداریم، زیرا درآمد ارزی ما به شدت کاهش یافته است، مگر چه قدر میتوانیم این کاهش را با فولاد و پتروشیمی و غیره جبران کرد. امروزه الگوی اشتغال به سمت اشتغالهای خرد رفته است و ما باید این راه را در مناطق روستایی و شهرهای کوچک تسهیل و روانسازی کنیم.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

تاکید وزیر اقتصاد بر "تحول دیجیتال" در صنعت بیمه

دکتر علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی شد

فروش ویژه بیمه‌های آتش سوزی نوین در مهر ١٤٠٠

دکتر “محمد اسکندری” سرپرست صندوق بازنشستگی کشوری شد

31میلیون مشترگ گاز در کشور تحت پوشش بیمه تجارت نو

راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری بیمه‌های زندگی توسط بیمه کوثر

شعبه جام جم بیمه آسیا در اردبیل افتتاح شد

عدم پرداخت هزینه آزمایش کرونا توسط شرکتهای بیمه کار را به شورای عالی بیمه کشاند

رشد 42 درصدی درآمد بیمه سینا در پنج ماهه امسال

بیمه پارسیان برند محبوب مصرف کنندگان شد

بیمه سامان برای «نهمین» سال متوالی در رتبه «نخست» توانگری مالی

رشد بی سابقه فروش الکترونیکی بیمه نامه در بیمه تعاون

نقش آفرینی بیمه تجارت‌ نو در عرصه های مختلف مسئولیت اجتماعی

تصادف خسارتی زیر 16 میلیون تومان بدون کروکی به بیمه ارجاع می شود

قسمت عمده پرتفوی اتکایی در اختیار دولت است

انتخابات دبیرکلی سندیکای بیمه گران 15 شهریورماه برگزار می شود

تاخیر در برگزاری انتخابات دبیرکل سندیکای بیمه گران سرپیچی از قانون سندیکا است

پیام مدیر عامل بیمه آسیا به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

پاسخ به پرسش های متداول در خصوص نحوه واکسیناسیون فعالان و کارکنان صنعت بیمه

مرحله سوم حق بیمه و سرانه درمان فصل بهار اعضای صندوق اعتباری هنر واریزشد

چهارمین دوره قرعه کشی جشنواره بیمه های زندگی برگزار شد

بیش از 10میلیون کارگر درکشور بیمه نیستند/ سه میلیون راننده تاکسی بیمه ندارند

خدمات نازایی و ناباروری تحت پوشش بیمه‌های پایه قرار گرفت

اجرای طرح بخشودگی جرائم دیرکرد بیمه ماشین‌آلات کشاورزی و موتورسیکلت در بیمه البرز

بیمه ایران برای رونق گردشگری همکاران طرح ایرانسرا را اجرایی کرد

بیمه گزاران با استفاده از خدمات بیمه ای به شعارهای تبلیغاتی پی می برند.

شعب بیمه رازی افزایش می یابد

اطلاعیه سازمان تامین اجتماعی در خصوص پرداخت مستمری مرداد بازنشستگان

پیام مدیرعامل بیمه کوثر به مناسبت روز پزشک

ارائه تخفیف ویژه توسط بیمه پاسارگاد و گرامی داشت روز پزشک

بررسی رابطه میان تبلیغات رسانه ها و پاسخ های هیجانی مشتریان در فروش محصولات بیمه ای

وجود یک سندیکای قوی تمام صنعت بیمه را قوی می‌ کند

جمع شراکت و نظارت در بیمه امکان پذیر نیست

60 درصد منابع بیمه‌ای کشور صرف جمعیت سالمند می‌شود

تاکید بیمه تجارت‌نو بر پرورش نیروی انسانی توانمند

رشد 233 درصدی سرمایه «وتعاون»

ایجاد فضای تعامل با شرکت های اتکایی بسیار سخت است

تغییر نشانی اینترنتی وبسایت بیمه ملت

تداوم پاسخگویی مدیرعامل بیمه رازی در تعطیلات

با 10 هزار میلیارد ریال: رتبه اول برای بیمه آسیا در ظرفیت مجاز ریسک و قبولی اتکایی ثبت شد

برای دومین سال متوالی:جزایر کیش و هندورابی تحت پوشش بیمه‌آسیا قرار گرفتند

دیدار معاون پلیس کشور با مدیرعامل بیمه رازی

ثبت نام بیش از 300 نفر در رویداد «اینشورتاک»

توانگری مالی بیمه نوین افزایش یافت

هزینه‌ تست، دارو و درمان کرونا با بیمه چقدر است؟

20 درصد تولید کنندگان بخش کشاورزی محصولاتشان را بیمه کرده‌ اند

یک سوم هدف ضریب نفوذ بیمه در کشور محقق شد

پرداخت غرامت به بیمه شدگان سیل زده آوج آغاز می‌شود

صنعت بیمه با جامعه هتلداران ایران همکاری لازم را ندارد

93 درصد بازار اتکایی کشور در دست دولت است